چطور دکور آشپزخانه را تغییر دهیم؟

آشپزخانه یکی از مهم ترین و کلیدی ترین بخش های خانه است. این اهمیت تا حدی است که همیشه معماران و طراحان بناهای مسکونی، از ابتدا تا امروز، نسبت به دیگر محیط های منزل، توجه ویژه تری به آن دارند و سعی می کنند در طراحی های خود اشکال متفاوت و متنوعی برای آشپزخانه، طراحی و اجرا کنند.

آشپزخانه از سوی دیگر، به علت آنکه اغلب محل فعالیت و تردد خانم های خانه دار است و خانم ها و حتی برخی آقایان مدت زمان زیادی از روز را در این محیط سپری می کنند، حائز اهمیت است. این در حالی است که آشپزخانه برای برخی خانم ها و حتی آقایان در حکم محل کار است و بنابراین طراحی، ساخت و چیدمان آن به حدی اهمیت دارد که یک محیط کار اداری می تواند اهمیت داشته باشد.

همچنین، آشپزخانه به دلیل ارتباط مستقیم با اساسی ترین نیاز اولیه انسان یعنی نیاز به غذا، اهمیت به خصوصی دارد و باید محیط آن به گونه ای طراحی شود که علاوه بر مسائلی که در بالا به آن اشاره شد، سالم ترین و تمیزترین بخش خانه باشد. مانند دیگر بخش های منزل، که معمولا هر از چند گاهی تمایل به تغییر دکوراسیون در مورد آنها ایجاد می شود، آشپزخانه یکی از محیط هایی است که بیش از دیگر بخش ها این تمایل در آن وجود دارد.

آشپزخانه به علت آنکه معمولا بیش از دیگر بخش های منزل نیاز به نظافت و رسیدگی دارد، همواره در معرض تغییر و تحول است؛ این تغییر دکوراسیون علاوه بر اینکه کمک می کند فضای آشپزخانه به طور اساسی نظافت شود، تنوع قابل توجهی در فضای منزل ایجاد می کند، مخصوصا در فضاهای آپارتمانی که به رغم کوچک بودن فضای آشپزخانه، این بخش از خانه به علت آنکه معمولا به صورت اپن ساخته می شود، بیش از دیگر قسمت ها در معرض دید قرار دارد. بنابراین اینکه شما چه دکوری برای این بخش از خانه طراحی و اجرا می کنید، علاوه بر تمام آنچه گفته شد تاثیر قابل ملاحظه ای در زیبایی منزلتان دارد.

تغییر دکور آشپزخانه معمولا یکی از پرهزینه ترین تغییر دکورها در فضای خانه است؛ البته شما می توانید این هزینه ها را مدیریت کنید و در صورتی که قدری با برنامه ریزی و حوصله آن را انجام دهید تا حد قابل قبولی می توانید این هزینه ها را کاهش دهید.

با این وجود بد نیست برای بخش هایی از این فضا که کاربرد بیشتری دارند و ظاهر خانه را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهند تا حدی هم ولخرجی کنید، اما برای این ولخرجی هم باید برنامه داشته باشید و تحت تاثیر احساسات زودگذر در هنگام خرید وسایل قرار نگیرد.در صورتی که می خواهید آشپزخانه تان را تغییر دکوراسیون دهید و می خواهید خودتان این تغییر را مدیریت کنید، متخصصان طراحی و دکوراسیون راه حل های زیر را به شما پیشنهاد می کنند.

از کجا شروع کنیم؟

برای شروع تعمیرات، ابزاری انتخاب کنید که از کیفیت بالایی برخوردار باشند؛ زیرا اگر ابزارتان در وسط کار خراب شوند، ممکن است انرژی مثبتی که برای شروع کار داشتید، از بین ببرد. از ابزار به ظاهر بی اهمیت گرفته (مانند پیچ گوشتی، آچار، قلم موی نقاشی و سنباده) تا وسایل مهم تر، بهتر است از نوع با کیفیت باشند.

قبل از آنکه رنگ مورد نظر خود را برای رنگ آمیزی نهایی دیوارهای آشپزخانه انتخاب کنید، بهتر است چندین رنگ مختلف را که دوست داشته اید، روی قسمت هایی از دیوار امتحان کنید، زیرا ممکن است انعکاس رنگ ها در اثر تابش نور به گونه ای باشد که شما انتظارش را نداشته باشید.

هنگام خرید لوازم مورد نیاز آشپزخانه، با صبر و حوصله آن چیزی را پیدا کنید که خود از قبل برای خریدش برنامه ریزی کرده اید. اجازه ندهید که فروشنده ها با تبلیغات زیاد در مورد کالای مشابه دیگری، شما را مجبور به خرید آن کنند. ممکن است بعدا از خرید پشیمان شوید و زمانی بفهمید اشتباه کرده اید که دیگر دیر شده و پول خود را هدر داده اید.

برای خرید یک یا دو مورد از وسایل آشپزخانه که بیشتر به کارتان می آیند و جذابیت بیشتری دارند، ولخرجی کنید و زیبا ترین و بهترین نوع آن را بخرید. می توانید برای جبران آن، در باقی موارد صرفه جویی کنید.

به عنوان مثال، می توانید برای آشپزخانه خود یک سری لوازم لوکس، درجه یک و یک شیر آب بسیار زیبا بخرید؛ اما در عوض پولی که بابت آنها صرف شده، با خرید کف پوشی زیبا اما ارزان قیمت صرفه جویی و جبران کنید.

بهتر است نصب کفپوش ها و به طور کلی لوازمی که باید نصب شوند، در آخر و زمانی که تمام کار ها به اتمام رسید، صورت بگیرد تا از صدمه دیدن آنها در حین انجام کارهای دیگر جلوگیری شود.این نکته را هم فراموش نکنید که بهتر است همه افراد خانه را در کار شرکت دهید و به هرکس به نسبت سن او کاری واگذار کنید تا یک نفر از اعضای خانواده متحمل خستگی کل کار نشود.

چطور به آشپزخانه مان نظم دهیم؟

به طور کلی اگر تمامی ابزار و لوازم آشپزخانه را به صورت منظم در جای خاص خود قرار دهید، علاوه بر زیبا تر کردن محیط آشپزخانه، آنجا را برای درست کردن غذا و صرف آن لذت بخش تر می کنید. تعبیه کردن درهای پنجره ای شکل که به سالن و هال منزل راه دارند، در آشپزخانه هایی که اصطلاحا اوپن (Open) نیستند، یا پنجره ای رو به بیرون ندارند و بسیار کوچکند، باعث می شود نور بیشتری به داخل آشپزخانه هدایت شود و محیط آشپزخانه دیگر تاریک و دلگیر نباشد.تعبیه کردن یک قفسه تزئینی در بالای سینک ظرفشویی و قرار دادن چند ظرف آنتیک و قدیمی روی آن، باعث زیبا تر شدن آن قسمت می شود. نصب یک جا کلیدی زیبا روی دیوار آشپزخانه برای اینکه همه افراد خانواده بتوانند کلیدهای خود را به آن آویزان کنند، هم به زیبایی دیوار آشپزخانه کمک می کند و هم نظم بیشتری به فضا می دهد.

می توان با کمک چند آهنربای زیبا (جهت چسباندن عکس، یادداشت و … بر روی یخچال) به زیبایی آشپزخانه افزود؛ از نقاشی کودکتان گرفته تا عکس های خانوادگی، برنامه روزانه یا هفتگی خود و اعضای خانواده، یادداشت برای فراموش نکردن انجام کاری و… می تواند فضای آشپزخانه را صمیمی تر کند.

garakani1991
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *