مقالات ویژه

عدم رعایت اصول ارگونومی در محیط کار باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی افراد می شود

رگونومی یا مهندسی فاکتورهای انسانی، علمی است که سعی دارد محصولات،وسایل و ابزار کار، محیط شغلی و مشاغل را با توجه به توانایی هایی جسمی، ذهنی و روانی و با در نظر گرفتن محدودیت ها و علائق انسانها، طراحی نماید.

هدف این علم در نهایت افزایش بهره وری، سلامتی، ایمنی و رفاه و رضایت انسان است، لذا می‌توان گفت ارگونومی علم متناسب سازی محیط کار، شغل، ابزار کار و محصولات با انسان است.

عدم رعایت اصول ارگونومی در محیط کار منجر به بروز مشکلاتی برای سلامتی افراد می گردد، به طوری که عمده مشکلات ناشی از بی توجهی یا نادیده گرفتن ارگونومی را می‌توان به ناراحتی‌ها و اختلالات اسکلتی و عضلانی مرتبط با کار اشاره نمود. ماهیچه ها، تاندونها، مفاصل و اعصاب در صورتی‌که تحت فشار و ضربه بصورت تکراری قرار بگیرند پس از گذشت زمان دچار مشکل شده یا به صدمات حساس می‌شوند که به صورت درد و یا ناراحتی بروز می نماید، گاهی قرار گیری در وضعیت نامناسب بدنی در هنگام انجام یک وظیفه میتواند تغییراتی را در اسکلت ستون مهره های انسان ایجاد و از شکل طبیعی آنها را خارج نماید. کمر، گردن،شانه و اندام فوقانی بخشهایی از بدن هستند که در صورت عدم رعایت ارگونومی بیشتر درگیر ناراحتی‌ها و اختلالات می شوند.

عدم توجه به تناسب کار و انسان، رعایت نکردن اصول ارگونومی در حمل بار، حرکات تکراری، وضعیتهای بدنی نامناسب، چاقی، فقدان فعالیت فیزیکی و استرسها و فاکتورهای روانی و اجتماعی، زمینه ساز بروز اختلالات اسکلتی عضلانی در افراد بخصوص کارگران هستند. بسیاری از این شرایط نتیجه تعامل بین ماشینها، ابزار و کاربران در محل فعالیت است.این مشکلات را می‌توان با بکار گیری ارگونومی در محیط کار کاهش داد یا پیشگیری نمود.

معالجه و پیشگیری از ناراحتیهای اسکلتی عضلانی نیازمند اتخاذ استراتژی‌های موثر مداخله ای از جمله مداخلات ارگونومیکی، ورزش درمانی و تمرینات بدنی، رفتار درمانی، و برنامه های مراقبتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *