بهترین و بدترین رنگ ها برای آرامش خوب

مهر: براساس نتايج يک تحقيق، رنگهاي اتاق خواب در داشتن خوابي راحت و هشت ساعته در شب و بيداري همراه با شادي و انرژي مثبت در روز تأثير دارد.
نتايج اين تحقيقات نشان مي‌دهد که اتاق خواب به رنگ آبي براي داشتن بهترين ساعات استراحت شبانه و انرژي صبحگاهي موثرتر است. چرا که آبي به آرامش و سکوت نسبت داده شده و تصور مي‌شود که نرخ ضربان قلب را آهسته تر کرده و حتي فشارخون را افزايش مي‌دهد.
نگهاي سبز و زرد نيز در بالاي اين جدول جاي دارند به طوري که انتخاب اين رنگ موجب مي‌شود افراد هفت ساعت و 40 دقيقه خواب داشته باشند.اين درحالي است که بهتر است از رنگ بنفش پرهيز کرد چرا که اين رنگ تحريک کننده است و مي‌تواند تعداد ساعات استراحت را به کمتر از شش ساعت برساند. انتخاب رنگهاي خاکستري و قهوه اي نيز چندان توصيه نمي‌شود چرا که اين رنگها مايه افسردگي و دلتنگ کننده هستند.اين تحقيق از سوي شرکتي انجام شده که داراي هتلهاي زنجيره اي در کشورهاي مختلف است. اين تحقيقات 2 هزار خانه را مورد بررسي قرار داده تا تأثير رنگ را بر کيفيت خواب اندازه گيري کند.آنها به اين نتيجه رسيده اند که افرادي که در اتاقهايي مي‌خوابند که رنگهاي آرامش بخشي چون آبي، زرد يا سبز دارد، بهترين خواب شبانگاهي را خواهند داشت.کريس ايدزکواسکي کارشناس خواب از مرکز خواب ايدنيبورو اظهار اشت: اين نتايج بسياري شگفت انگيز است.

در قسمت شبکيه چشم ما گيرنده‌هاي ويژه اي وجود دارد که سلولهاي لنفاوي نام دارند و به رنگ آبي بسيار حساس هستند.اين گيرنده‌ها اطلاعات را به اعماق مغز ما مي‌برد و رتيم 24 ساعته بدن را کنترل مي‌کند. اين اطلاعات بر عملکرد و احساس ما در طول روز تأثيرگذار است.اثر متقابل بين خواب سبک و شب زنده‌داري بسيار مهم است.اين تحقيق نشان مي‌دهد افرادي که در اتاق خواب بنفش مي‌خوابند به طور متوسط تنها 5 ساعت و 56 دقيقه مي‌خوابند. علت اين امر اين است که رنگ بنفش از نظر مغزي تحريک کننده است و خاموش کردن مغز را پس از يک روز پرمشغله دشوار مي‌سازد.
رنگهاي قهوه اي و خاکستري نيز به طور متوسط به ترتيب شش ساعت 5 دقيقه و شش ساعت و 15 دقيقه خواب شبانگاهي به همراه مي‌آورد.سوزي شيازاري متخصص رنگ درماني و مشاور طراحي داخلي کلي گفت: دکور اتاق خواب مي‌تواند بر کيفيت و کميت خواب شب تأثيرگذار باشد. درحالي که بسياري از مردم فکر مي‌کند رنگ بنفش به نوعي مجلل است و شکوه خاصي به اتاق خواب آنها مي‌بخشد اما حقيقت اين است که اين رنگ تعداد ساعات خواب شبانگاهي را کاهش مي‌دهد.
garakani1991
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *