مقالات ویژه

راهنمای خرید تخت خواب کودک‌

تخت خواب فانتزی

لطفا قبل از آنکه بدانید چه مدل تختی مناسب کودکتان است، سراغ خرید تختخواب نروید! استانداردهای تختخواب نوزاد، کودک و نوجوان بسیار مهم است.

 

تخت خواب کودک قرار نیست فقط خوشگل باشد. یکسری ضوابط و استانداردهایی هم وجود دارند که با رعایت آنها کودک دلبندتان خوابی راحت‌تر را تجربه خواهد کرد و صد البته که رویاهای شیرین‌تری هم خواهد دید.

 

خیالتان راحت! رعایت این استاندارد‌ها اصلا هم سخت نیست، اما با رعایت همین نکات ساده اما بسیار مهم، تختی مناسب برای اتاق کودک‌تان انتخاب خواهید کرد. دکتر نفیسه ملکی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در این گزارش به شما می‌گوید برای کودک‌تان چه تختخوابی مناسب است.

 

  • یک تخت از نوزادی تا نوجوانی

 

ابعاد استانداردی برای تخت نوزاد وجود ندارد. مهم‌ترین معیار برای انتخاب تخت، طول قد و میزان وزن نوزاد شماست. البته امروزه تخت‌های چند منظوره‌ای وجود دارند که از نوزادی تا نوجوانی قابل استفاده‌اند. این تخت‌های نوزاد-نوجوان ابتدا برای نوزاد و سپس برای سن‌های کودک و نوجوان قابل استفاده است. تختخواب‌های نوزاد-نوجوان در نوزادی و شیرخواری لبه‌های بلندی دارد که کم‌کم و با بالا رفتن سن کودک می‌توانید لبه‌های بلند آن را ‌بردارید. همچنین ارتفاع تخت هم با بالا رفتن سن کودک شما قابل‌تنظیم است.

 

تخت‌های چند منظوره‌ای که از نوزادی تا نوجوانی قابل استفاده است.

 

  • پیشنهاد ویژه:

بهترین رنگ برای تخت نوزاد، طیف رنگی کرم تا استخوانی است. این رنگ، هم فضای اتاق را روشن می‌کند و هم در صورت کثیف شدن، لک‌ها را بهتر نشان می‌دهد. تخت نوزاد هر روز باید تمیز شود. وجود یک پشه بند دور این تخت، نوزاد شما را از گزند حشرات دور نگه می‌دارد. لبه‌های بلند دور این تخت‌ها برای جلوگیری از سقوط نوزاد به روی زمین است؛ پیشنهاد می‌کنیم یکی از این لبه‌ها امکان باز شدن داشته باشد.

 

  • ارتفاع مناسب تخت از سطح زمین چقدر است؟

 

ابعاد تخت بر اساس وزن، قد و ابعاد بدن کودک متغیر است. تختخواب یک نوزاد و شیرخوار باید لبه‌های بلندی داشته باشد. البته اگر کودک شما شیرخوار نیست، ارتفاع ۳۰،۲۰ سانتی‌متری تخت از سطح زمین مناسب به‌نظر می‌رسد. برای سن‌های بالا‌تر که قد کودک بلند‌تر می‌شود فاصله ۴۰،۳۰ سانتی‌متر هم استاندارد است. اگر قد کودکی بلند‌تر و یا کوتاه‌تر از میانگین سنی‌اش باشد این ارتفاع می‌تواند تغییر کند.

 

فاصله تخت از سطح زمین نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد.

 

  • پیشنهاد ویژه:

بهتر است فاصله تخت از سطح زمین نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. یک تخت استاندارد با طرحی ساده همیشه قابل استفاده است و هیچ وقت هم از مد نمی‌افتد! اگر قصد دارید تختی انتخاب کنید تا کودک‌تان چند سال از آن استفاده کند، از انتخاب طرح‌های فانتزی بپرهیزید. همچنین در دکوراسیون اتاق نوزاد نیازی نیست از قاب‌ عکس‌های مختلف استفاده کنید. مهم‌ترین نکته در دکوراسیون اتاق نوزاد این است که مراقب باشید تخت نوزاد را به هیچ عنوان زیر پنجره قرار ندهید.

 

  • زاویه استاندارد نشستن روی تخت

 

ارتفاع تخت نباید آنقدر زیاد باشد که پا به زمین نرسد و نه آنقدر کوتاه باشد که کودک زانوهایش را خم کنید. کف پای کودک زمانی که روی تخت می‌نشیند باید به سطح زمین برسد. زاویه زانو و ران باید ۹۰ درجه باشد. همین طور زاویه لگن و کمر هم باید ۹۰ درجه باشد. این فرم بهترین حالت است؛ به این دلیل که ارتفاع تخت متناسب با قد کودک در حالتی استاندارد قرار می‌گیرد. البته برای بچه‌های پر جنب و جوش و کودکانی که در خواب تحرک بالایی دارند، ترجیحا تختی با ارتفاع کوتاه انتخاب کنید.

 

تختخواب هم می‌تواند به رنگ دیوارهای اتاق باشد و هم رنگی متفاوت.

 

تختخواب هم می‌تواند به رنگ دیوارهای اتاق باشد و هم رنگی متفاوت. مهم‌تر از رنگ بدنه تخت، رنگی است که برای تشک تخت انتخاب می‌کنید. همچنین برای انتخاب تختخواب‌های دو طبقه، مدلی را انتخاب کنید که طبقه دوم، لبه مناسبی داشته باشد. طبقه دوم تخت‌های دو طبقه نباید خیلی به سقف نزدیک باشد. همچین روشنایی مستقیمی در کنار دیواری که تخت را قرار می‌دهید، نباید وجود داشته باشد.

 

نکته: نور طبیعی بهترین نور برای اتاق کودک است اما توجه داشته باشید که بد‌ترین جا برای قراردادن تخت، زیر پنجره است. اگر اتاق کودک شما کوچک است و تنها جایی که می‌توانید تخت را قرار دهید زیر پنجره است، حتما با نصب پرده‌ای مناسب جلوی ورود نور و تابش مستقیم آفتاب روی صورت دلبندتان را بگیرید.

 

  • تخت چوبی، بهترین انتخاب

 

بهتر است تختی برای کودکان‌تان انتخاب کنید که زیر آن فضایی خالی یا کشویی وجود داشته باشد زیر این فضای خالی مرتب باید نظافت شود تا محل تجمع حشراتی مثل مایت نشود. بهتر است تختی از جنس چوب، MDF یا نئوپان برای کودک انتخاب کنید. تخت‌های فرفورژه برای کودکان مناسب نیست و حتی بزرگسالان هم بهتر است تختی را که لبه‌های تیزی دارد انتخاب نکنند.

 

کشوی زیر تخت ها به منظم بودن اتاق کودک و نوجوان کمک می کند.

 

اگر نمی‌خواهید جنس غالب تخت کودک شما چوبی باشد، ترکیب‌های زیبایی از تخت‌های فلزی و چوبی هم در بازار موجود است. مصالحی مثل چوب همیشه با دکوراسیون اتاق راحت‌تر هماهنگ می‌شوند. چوب محصولی است برای تمام فصول! همیشه هم شیک و زیبا به‌نظر می‌رسد. فضای زیر تخت‌هایی که به صورت کشویی است، بسیار به منظم‌تر بودن اتاق کودک یا نوجوان شما کمک می‌کند. کشوی زیر تخت محل مناسبی برای قرار دادن وسایل اضافی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *