اثر ترکیب رنگ ها در دکوراسیون خانه

دنیای رنگ ها آنقدر وسیع است که شما می توانید تک تک حس های دنیا را با آنها بیان کنید چرا که هر رنگ، معنا و مفهوم خاصی دارد که با به کار رفتن در شرایط و محل مناسب، مفاهیم و احساسات را براحتی منتقل می کند.

یکی از مهمترین کاربردهایی که رنگ ها می توانند در انتقال مفاهیم داشته باشند در خانه است، خانه هر فرد براساس نوع چیدمان و رنگ های به کار رفته در آن می تواند به طرز واضحی افکار و شخصیت ساکنان آن خانه را نشان دهد مگر اینکه شما آگاهانه رنگ های به کار رفته در دکوراسیون منزلتان را انتخاب نکرده باشید.

رنگهای سرد، رنگهای گرم

به طور کلی رنگ ها به دو دسته سرد و آرامش بخش و گرم و هیجان انگیز تقسیم می شوند و در هر گروه تعدادی رنگ با زیرمجموعه هایشان قرار می گیرند، رنگ هایی مثل سبز و آبی آرامش بخش اند و رنگ هایی مثل صورتی و قرمز و نارجی در گروه رنگ های تند و هیجان انگیز قرار می گیرند.

تکرنگ یا چندرنگ؟

در چیدمان منزل می توان از روش های متفاوتی در ترکیب رنگ ها استفاده کرد، می توان از چیدمان تک رنگ استفاده کرد و همچنین می توان از رنگ های متضاد در چیدمان به صورت کنتراست استفاده یا با انتخاب یک رنگ، رنگ های هم خانواده و همگون آن را به کار برد، اگر هم در این زمینه تخصص و مهارت داشته باشید می توانید از ترکیب رنگ های مکمل که مفاهیم خاصی را تداعی می کنند استفاده کنید.

چه رنگی برای چه اتاقی

به طور کلی برای اتاق های نشیمن رنگ هایی مانند قرمز، نارنجی، زرد در کنار رنگ هایی چون قهوه ای و بژ به کار می روند و مناسب اند، این رنگ های گرم می توانند فضای صمیمی تری میان افراد خانواده شما به وجود بیاورند و افراد را ترغیب کنند تا ساعاتی را در کنار هم بنشینند و به گفت وگو بپردازند.

برای چیدمان رنگی آشپزخانه سفید و آبی یکی از متداول ترین ترکیب هاست اما می توانید از رنگ های شادتری مثل قرمز و زرد هم استفاده کنید، البته به این نکته هم دقت کنید که اگر در میان افراد خانواده شما افرادی وجود دارند که رژیم غذایی دارند رنگ قرمز چندان برای آشپزخانه شما مناسب نیست و باعث تحریک اشتهای افراد می شود.

اتاق خواب یکی از مهمترین فضاها درون خانه است، اتاق خواب شما محل استراحت و احساس آرامش پس از یک روز شلوغ و پر استرس است بنابراین بهتر است سراغ رنگ های آرامش بخش بروید، طیف رنگ های آبی و سبز که اگر از میان تنالیته های روشن آن باشد مناسب تر است. در ضمن به شدت از رنگ های تند برای اتاق خواب اجتناب کنید چراکه رنگ های تندی مثل قرمز می توانند استرس و فشار روانی را در شما تشدید کنند و خواب راحت را از شما بگیرند.

در دکوراسیون حمام معمولا از رنگ سفید به همراه ترکیبی از رنگ های گرم استفاده می شود اما برخی هم ترجیح می دهند که سفید را در کنار سبز روشن یا فیروزه ای داشته باشند زیرا عقیده دارند که در محیط حمام به آرامش نیاز است.

رنگ در مقام چیدمان

اگر اتاق های شما کوچک است می توانید با چیدمان درست رنگ های گرم و سرد فضا را بزرگ جلوه دهید مثلا وسایل با رنگ های گرم را جلوتر از وسایلی با رنگ های سرد بچینید، رنگ سفید هم همان طور که می دانید تاثیر بسیار زیادی در بزرگ نمایی فضا دارد و اینکه نور محیط را افزایش می دهد اما از طرفی می تواند فضای خانه را سرد و ناخوشایند هم جلوه دهد، ضمن اینکه شما باید همیشه فضاهای سفید را تمیز و شفاف نگه دارید تا ویژگی های مثبت آن را حفظ کنید.سعی کنید تا جایی که ممکن است از رنگ های طیف خاکستری اجتناب کنید زیرا این رنگ ها مشخصه بارز افراد منزوی و افسرده است و برخی از افراد تنها به این علت که این رنگ ها چه در لباس و چه در چیدمان منزل ظاهری شیک و مدرن به فضا می دهند از آنها استفاده می کنند بدون اینکه بدانند به مرور تحت تاثیر این رنگ ها افسرده و منزوی خواهند شد.

اثر چیدمان و رنگ در روحیه افراد

مسلما وقتی شما بعد از یک روز کاری پر استرس و سخت به خانه بر می گردید انتظار دارید در فضای خانه خودتان آرامش و آسایش را تجربه کنید و در واقع خانه شما پناهگاه امن شماست، بنابراین خیلی مهم است که رنگ های به کار رفته در چیدمان تا چه حد می تواند استرس را از شما دور کند.

شاید فکرش را نکنید اما رنگ صورتی یکی از آن رنگ های گرمی است که به شما آسودگی خاطر می دهد و شما می توانید با اشیای کوچک و ظریف این رنگ را در جای جای منزل تان در میان چیدمان شیکتان قرار دهید بدون آنکه فضا کودکانه به نظر برسد، این رنگ می تواند تعادل را به انرژی های درونی شما برگرداند.اگر احساس می کنید روحیه شما تضعیف شده و احساس افسردگی می کنید رنگ زرد را به فضای منزل تان اضافه کنید. رنگ آبی هم که سرشار از آرامش است و می تواند همچون معجونی خنک روح شما را از خستگی های روزمره برهاند، اگر خواب نامنظمی دارید یا دچار بی خوابی های مکرر می شوید می توانید در دکوراسیون اتاق خوابتان سایه هایی آبی قرار دهید. همچنین این رنگ می تواند به یک ارتباط خوب جمعی کمک کند.

می توان گفت رنگ سبز آرامش بخشترین رنگ است و نگرانی و دلهره را تسکین می دهد و قدرت تمرکز شما را بالا می برد، برای استفاده از رنگ سبز در چیدمان منزل می توانید از گیاهان هم استفاده کنید که علاوه بر آرامش، طراوت و نشاط را هم در فضای خانه حس کنید. یکی دیگر از رنگ هایی که می تواند استرس شما را کاهش دهد تا ساعاتی در کنار خانواده در آسایش باشید رنگ بنفش است که احساس هوشمندی، آرامش و قوت به شما می دهد و باعث افزایش آرامش محیط خواهد شد.

garakani1991
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *